Natáčí se nový díl dokumentárního pořadu Děti úplňku

Spolek Naděje pro děti úplňku sdružující rodiče a další rodinné příslušníky dětí s poruchou autistického spektra. Přišel s nápadem natočit film o rodinách s dětmi s těžkou podobou autismu s názvem Děti Úplňku.

Financování zajistila úspěšná sbírka na crowdfundingovém portálu Hithit, v níž vznik filmu podpořily stovky lidí. Režie se ujala dokumentaristka Veronika Stehlíková a během léta 2016 proběhly přípravy a návštěvy rodin vhodných pro natáčení. S jejich výběrem pomohl Národní ústav pro autismus. Natáčelo se v Praze, Pěnčíně, Libčicích nad Vltavou, Olomouci, Dolním Benešově, Ostravě a Havířově.

Počátkem roku 2017 do projektu vstoupila Česká televize a zejména její šéfdramaturgyně vývoje programu Alena Műllerová. Pomohla s dramaturgií filmu a díky jejímu nasazení se podařilo dokument v krátkém čase dokončit pro vysílání na obrazovce. Česká televize se rozhodla také podpořit související osvětovou kampaň a věnuje se tématu i v rámci zpravodajství a publicistiky.

Film měl premiéru 24. dubna 2017 v pražském kině Bio Oko a na obrazovkách se objevil 2. května 2017.

Díky dohodě s Českou televizí je nadále přístupný on-line v rámci zvyšování povědomí o problematice rodin s dětmi s autismem.

Odkaz na shlédnutí filmu: http://www.ceskatelevize.cz/ivysila…/11825610197-deti-uplnku

Momentálně se připravuje další díl, o rodině Gacíkových, kde na fotce níže sedí její dva dospělí synové Petr a Pavel. Oba dva trpí poruchou autistického spektra, mladší Petr má od dětství vážné problémy s učením a komunikací. Propukají u něj záchvaty agrese – někdy s takovou silou, že je ohroženo nejen vybavení domu, ale i matčino zdraví. A aby toho nebylo málo – manžel paní Gacíkové před časem onemocněl nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou. Ano, to je ta nemoc, na níž zemřel Stanislav Gross a kvůli níž se lidé polévali kbelíkem ledové vody. Dnes už leží nehybný v posledním stadiu nemoci v prvním patře domu a jeho žena se stará i o něj.

A krátký film o Gacíkových stvrzuje ještě jednu věc: jak špatně je u nás nastavena pomoc lidem s poruchou autistického spektra. Zatímco na Západě se tzv. problémové chování jako Petrova agrese řeší hlavně hledáním jeho příčin a následnou terapií, u nás je jedinou obecně dostupnou pomocí psychiatrická medikace. Petr užívá několik léků, které mu způsobují nadváhu, ale ve výsledku problém zjevně neřeší.